Galeria

Galeria Adam Antczak

Grypa to nie przeziębienie – grzmią lekarze.

wyborcza

Lubuszanie wciąż nie chcą się szczepić. Wolą wydawać na leki niż profilaktykę. Takie wnioski wyciągają ze statystyk eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Tymczasem specjaliści zapewniają – listopad i grudzień to miesiące, w których wciąż można skutecznie skorzystać ze szczepień.
Lekarze bezradnie rozkładają ręce. – Pacjenci próbują się leczyć domowymi sposobami, bądź lekami dostępnymi w aptekach bez recepty. Bardzo często jest to bezskuteczne i choroba nie ustępuje. Dopiero wtedy pacjent idzie do lekarza – mówi prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej.

Profilaktyka nie dość, że jest tańsza, to według statystyk, skuteczniejsza. Eksperci mówią o poziomie 70 – 89 proc. Nie zmienia to faktu, że w Lubuskiem od września odnotowano 2,1 tys. osób z objawami grypy lub chorób grypopodobnych.

– Dużo osób nie umie odróżnić przeziębienia od groźnego dla organizmu wirusa grypy – tłumaczy prof. Antczak. Ogólne złe samopoczucie, rozmaite bóle, stany gorączkowe – te objawy można przypisać wielu infekcjom.

Warto pamiętać, że grypa pojawia się nagle. Często z bardzo wysoką gorączką, przekraczającą 39 stopni. Wbrew powszechnej opinii to suchy kaszel, a nie katar należy wiązać z objawami grypy. Lekarze ostrzegają również przed skutkami powikłań pogrypowych. Te mogą być szczególnie niebezpieczne dla osób przewlekle leczących się z powodu chorób układu oddechowego, sercowo – naczyniowego, cukrzycy, a także osoby starsze i dzieci.

Nie zapominajmy również – przestrzegają lekarze – że występują także bezobjawowe odmiany grypy. Stąd lekarze z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy namawiają do profilaktyki. – Zachęcam wszystkich do szczepień przeciw grypie, które są najlepszą metodą na poprawienie odporności, a także uniknięcie powikłań – zapewnia prof. Antczak.

Źródło: http://zielonagora.wyborcza.pl/zielonagora/1,35182,19126936,grypa-to-nie-przeziebienie-grzmia-lekarze-juz-ponad-2-tys.html